Wielki kryzys gospodarczy 1929 r Globalna klęska i skutki społeczno-ekonomiczne

skutki wielkiego kryzysu gospodarczego

W konsekwencji budowa nowego ładu gospodarczego wymagała daleko idących nakładów finansowych oraz wysiłku władz i społeczeństw młodych państw. Powszechne problemy biedy, bezrobocia, podziałów klasowych prowadziły do radykalizowania grup społecznych i wzrostu nastrojów rewolucyjnych, czego efektem było obalenie caratu w Rosji i utworzenie Związku Radzieckiego. W wielu państwach doszło do upadku rządów i zmian na stanowiskach kierowniczych, w innych (np. Niemcy), do głosu doszli demagodzy społeczni, głoszący hasła uratowania narodu od kryzysu. Ostatecznie to dopiero akcje prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta i jego polityka „Nowego Ładu” z roku 1934 zatrzymała kryzys, jednak jego echa odbijały się w gospodarce aż do 1939 roku.

  1. Podsumowując program New Deal pobudził aktywność gospodarczą, innymi słowy zdynamizowała się produkcja przemysłowa, spadło bezrobocie, ustabilizował się sektor bankowy oraz rolny.
  2. Oryginalna powieść łącząca elementy fantastyki z historią okresu II wojny światowej i czasów powojennych, a nade wszystko historią Bydgoszczy.
  3. Jednak fatalna sytuacja międzynarodowej gospodarki utrudniała programowi reform.
  4. Spora część wydatków budżetowych dystrybuowana była na roboty publiczne, a tym samym ograniczenie bezrobocia.

Interwencjonizm państwowy — na czym polega i kiedy się go stosuje?

Wreszcie kryzys gospodarczy wywołał także kryzys walutowy. Zgodnie ze standardem złota, kraje ustalały kurs swoich walut w odniesieniu do ilości złota. Zasadą było emitowanie tylko tylu banknotów, ile miały one pokrycia w złocie. Przykładowo Stany Zjednoczone ustaliły, że uncja złota będzie warta 20,67 dolarów. Barry Eichengreen(inne języki), a w ślad za nim Stefan Kawalec i Ernest Pytlarczyk porównują kryzys w strefie euro do wielkiego kryzysu, a samo euro do wymienialności walut na złoto (standard złota), co pogłębiło i przedłużyło kryzys. Kraje, które przeprowadziły dewaluację waluty poradziły sobie znacznie lepiej3.

W Stanach Zjednoczonych skutki kryzysu zostały złagodzone przez tzw. Podstawowymi skutkami wielkiego kryzysu gospodarczego były bankructwa i wzrost zadłużenia zarówno przedsiębiorstw, jak i społeczeństwa. Kryzys spowodował także, że miliony osób na całym świecie utraciły pracę. Przez co doprowadził do zburzenia całego społeczeństwa, co w szczególności dotkliwe było widoczne w rolnictwie. Następstwem kryzysu było to, że państwa odeszły od parytetu złota. Zmianie uległo także podejście do gospodarki, z systemu liberalnego na system państwowego interwencjonizmu.

Moody’s obniża rating Pakistanu. Państwo zagrożone głodem

W Stanach Zjednoczonych krach na giełdzie spowodował ograniczenie akcji kredytowej przez banki. To z kolei spowodowało drastyczny spadek konsumpcji5. Spadek konsumpcji pociągnął za sobą spadek cen (deflacja), co doprowadziło do fali bankructw przedsiębiorstw8.

Załamanie na giełdzie pociągnęło za All Combat odbywa się w nocy sobą kryzys finansowy i kryzys zaufania, inwestorzy niechętnie podejmowali się nowych inwestycji i gromadzili gotówkę. To spowodowało załamanie na rynkach europejskich, które były mocno uzależnione od napływów kapitału z USA6. Do 1929 roku Stany Zjednoczone były najbardziej dynamicznie rozwijającą się gospodarką na świecie. Jako światowe mocarstwo USA udzieliły znaczących kredytów państwom europejskim, potem jednak nie mogły odzyskać swoich pieniędzy. Produkty amerykańskie, zwłaszcza ze sfery rolnictwa, zaczęły tracić klientów, co doprowadziło do spowolnienia gospodarczego. Ponadto, zmieniający się styl życia szybko bogacących się Amerykanów zupełnie zrewolucjonizował dotychczasowe warunki funkcjonowania na wolnym rynku.

skutki wielkiego kryzysu gospodarczego

Węgry i Serbia zbudują rurociąg. To początek szerszej współpracy obu państw

Kanonicznej dla szkoły austriackiej analizy kryzysu dokonał Murray Rothbard w książce Wielki kryzys w Ameryce14. Do kluczowych zmian w wyniku pojawienia się kryzysu doszło również w polityce handlowej na świecie. W ten sposób państwa chciały stymulować popyt krajowy w celu ożywiania gospodarki. Kraje nastawione były również na forsowanie eksportu, w taki sposób aby generować nadwyżkę handlową. Chcąc w ten sposób zwalczyć skutki kryzysu doszło do uregulowań w taryfach celnych. W 1930 roku Stany Zjednoczone zadekretowały ustawę taryfową Smoota-Hawleya.

Prezydent ten wraz z zespołem swoich doradców opracował program pod nazwą New Deal, który zakładał rozsądne wychodzenie z kryzysu gospodarczego. Program New Deal w zasadzie pierwszy raz w historii gospodarczej Stanów Zjednoczonych zakładał inicjowany na szeroką skalę interwencjonizm państwowy. Niezależnie od poglądów w aspekcie kierowania polityką gospodarczą należy stwierdzić, że wówczas interwencjonizm państwowy pozwolił wyjść z głębokiej stagnacji gospodarczej USA oraz całego świata.

Skutkiem kryzysu był także upadek wielu demokracji parlamentarnych na rzecz systemów autorytarnych lub dyktatorskich. Innym krajem, w którym wielki kryzys miał wpływ na sytuację polityczną, była Hiszpania. Tam recesja gospodarcza przyczyniła się do upadku monarchii i ustanowienia w 1931 r. Jednak fatalna sytuacja międzynarodowej gospodarki utrudniała programowi reform.

Z kolei Stany Zjednoczone podobnie jak Niemcy, rozpoczęły szeroki program robót publicznych, by bezrobotni mogli pracować. We Włoszech państwo przejmowało upadające przedsiębiorstwa prywatne, by w ten sposób uratować je przed bankructwem. We Francji dokonano nacjonalizacji wielu dziedzin przemysłu, a także wprowadzono pakiety socjalne dla pracowników. Natomiast Japonia po zdobyciu Mandżurii, uzyskując dostęp do tamtejszych surowców, mogła zdynamizować swój rozwój gospodarczy. Także wojna japońsko-chińska, która wybuchła w UMR: Dlaczego menedżerowie prawdziwych pieniędzy wymagają ewolucji fx tech a nie rewolucji 1937 r. Produkcja czołgów, okrętów i samolotów wymagała dostaw z wielu gałęzi gospodarki.

W Polsce, gdzie w 1924 roku markę polską zastąpiono nową walutą polskim złotym. Na mocy planów Dawesa i Younga, głównie ze względu na zachodnie kredyty i odroczenie spłaty reparacji, sytuacja w Niemczech ustabilizowała się. W tym czasie państwa europejskie prowadziły proces industrializacji i rozbudowy przemysłu ciężkiego. Druga połowa lat dwudziestych to okres względnego spokoju i stabilnego wzrostu gospodarczego na świecie.

Pszenicy, aby zachować wzrost jej ceny i poprzez to wzrost ich dochodów. To spowodowało wzrost produkcji, a w kolejnym etapie gwałtowny spadek cen i kryzys rolny. Hoover nawoływał przedsiębiorców do podtrzymywania wynagrodzeń na stałym poziomie. Miało to przede wszystkim spowodować, iż gospodarstwa domowe uchronią się przed skutkami kryzysu i z założenia kryzys uderzy w zyski przedsiębiorców, a nie w dochód konsumentów. Jednakże w owym czasie cały świat zmagał się z deflacją, zatem realne płace wzrosły, w związku z tym wzrósł koszt funkcjonowania przedsiębiorstwa, a w tym cena za pracę. Zatem zatrudnienie stało się dla pracodawców nieopłacalne, spowodowało to nadwyżkę podaży pracy nad popytem, a to doprowadziło do bardzo wysokiego bezrobocia w Stanach Zjednoczonych – 25,2% w 1933 roku.

Zatem przeciętny rolnik chcąc zrekompensować stratę był nastawiony na większą sprzedaż, jednakże produkcja rolna wzrosła nieznacznie (Szpak, 2003), co ograniczyło dochód rolników, a tym samym zmniejszyło poziom życia na wsi. Szacuje się, że dochody rolników w USA zmniejszyły się z 14 mld USD w 1929 roku do 6,5 mld USD w 1932 roku (Kaliński, 2008). Wielki kryzys gospodarczy w 1929 roku rozpoczął się od załamania giełdy papierów wartościowych w Nowym Jorku, znane jako Czarny Czwartek.

Bezpośrednią przyczyną załamania się światowych rynków była właśnie sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Tam 24 października koniunktura nagle załamała się i akcje zaczęły spadać. Wówczas doszło do słynnego krachu na Wall Street, czyli tzw. Kryzys dotknął zatem najpierw Stany Zjednoczone, powodując falę bankructw i rekordowe bezrobocie. Doszło do recesji gospodarczej i załamania koniunktury. Kryzys LCG Forex Broker-przegląd i informacje LCG szybko rozprzestrzenił się na Europę, nie dotarł jedynie do Związku Radzieckiego.

Załamanie giełdy w 1929 roku było punktem wyjścia dla Wielkiego Kryzysu. Spowodowało ono lawinowy efekt, który rozprzestrzenił się na całą gospodarkę amerykańską i następnie na inne kraje. Banki zaczęły zawierać swoją działalność, przedsiębiorstwa zbankrutowały, a bezrobocie gwałtownie wzrosło, co doprowadziło do długotrwałej recesji gospodarczej na skalę światową. Wielu ludzi straciło pracę, a bezrobocie wzrosło dramatycznie. Banki zawierały swoją działalność, a setki tysięcy ludzi straciło oszczędności. Wiele przedsiębiorstw zbankrutowało, a produkcja przemysłowa spadła.

Początkowo wiele państw walczyło z kryzysem metodami deflacyjnymi, czyli obniżając np. Jednak z czasem rządy państw zaczęły mocno ingerować w rynek poprzez regulację cen, ustanawianie monopolów, interwencyjny skup towarów i roboty publiczne. Administracja prezydenta Herberta Hoovera początkowo nie podejmowała żadnych działań dla przeciwdziałania kryzysowi. Hoover uznawał, że zbyt duża pomoc rządu sprawiłaby, że Stany Zjednoczone popadną w socjalizm i kolektywizm9. Podobne poglądy głosił Sekretarz Skarbu Andrew Mellon, który zapewniał, że kryzys jest zjawiskiem naturalnym i przejściowym5. Mellon koncentrował się przede wszystkim na zapewnieniu zrównoważonego budżetu, bez deficytu, w warunkach kryzysu oznaczało to podwyżki podatków i obniżki świadczeń10.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hurray Here is Your Gift

OR